Balmar Alternator 100 AMP Kit 12V 3.15" Dual Foot Saddle K6 Pulley Regulator Temp Sensor [60-YP-MC-100-K6]
MPN:
60-YP-MC-100-K6
Description
Alternator 100 AMP Kit 12V 3.15" Dual Foot Saddle K6 Pulley Regulator & Temp Sensor
Kit Includes: a 60-100-K6 Alternator, MC-618 Regulator, Temperature Sensors, Mounting Hardware
60-100-K6 Alternator: 100A, 12V, Saddle Mount (Dual Foot), 3.15in, K6 Serpentine Pulley, Isolated Ground
Hitachi-Style Mounting; Typical for Yanmar, Westerbeke, Lehman & Perkins-Sabre Engines
Replaces: 60-YP-MC-100-SR-KIT
Specifications:
  • Amperage: 100A