Balmar Alternator 120 AMP Kit 12V 3.15" Dual Foot Saddle Dual Vee Pulley Regulator Temp Sensor [60-YP-MC-120-DV]
MPN:
60-YP-MC-120-DV
Description
Alternator 120 AMP Kit 12V 3.15" Dual Foot Saddle Dual Vee Pulley Regulator & Temp Sensor
Kit Includes: a 60-120-DV Alternator, MC-618 Regulator, Temperature Sensors, Mounting Hardware
60-120-DV Alternator: 120A, 12V, Saddle Mount (Dual Foot), 3.15in, Dual Deep Vee Pulley, Isolated Ground
Hitachi-Style Mounting; Typical for Yanmar, Westerbeke, Lehman & Perkins-Sabre Engines
Replaces: 60-YP-MC-120-SR-KIT
Specifications:
  • Amperage: 120A