Black Oak Pro Series Curved Double Row Combo 50" Light Bar - Black [50CC-D5OS]
MPN:
50CC-D5OS
Condition:
Brand New
Availability:
In Stock
Shipping:
  • Black Oak LED Black Oak Pro Series Curved Double Row Combo 50" Light Bar - Black [50CC-D5OS] MyGreenOutdoors
Description
Pro Series 3.0 Curved Double Row Combo 50" Light Bar - Black
Features:
  • 360° Ceramic Protection against UV, Salt Water & Corrosion
  • 2 Stage Hydrex Seal Lock for IP69 protection and a fully submersible light bar
  • Heavy-duty Dynamax housing for a 4x stronger frame
  • Premium Dupont powder-coating for the highest quality and most resistant finish
  • Combination Flood/Spot light pattern offers a superior lighting pattern
  • Multi-mount brackets made of 9 gauge marine grade Stainless Steel
  • Lens cover made of Lexan with a UV protectant
Activities & Uses:
  • Perfect above the windshield on trucks
  • Throw light over 2000 meters!
  • T-Top light for 30 ft+ vessels
  • Off-Road LED Light Bar
  • Work light for construction sites
Technical Specifications:
  • Total Wattage: 500W
  • Amp. Draw: 21
  • LED Quantity: 100
  • Weight: 18 lbs.
  • Raw Lumens: 66,000
  • Warranty: Lifetime
  • IP Rating: IP69K
  • Connection: Deutsch connector
  • Dimensions With Mounting Bracket (Width x Height): 51.4" x 4.125"
In the Box:
  • Light bar
  • Complete wiring harness with fuse, relay, and switch
  • 12 gauge wire
  • Mounting brackets
  • All hardware is ready to install!
*Sold as an Individual
Specifications:
  • Beam Pattern: Spot-Flood Combo
  • Housing: Black
  • Length (Inches): 50"