Furuno DRS12AX 12kW UHD Digital Radar w/Pedestal 15M Cable 4 Open Array Antenna [DRS12AX/4]
SKU:
83544
MPN:
DRS12AX/4
Condition:
Brand New
Availability:
In Stock
Description
DRS12AX 12kW UHD Digital Radar with Pedestal 15M Cable & 4' Open Array Antenna
Features:
  • 12kW Power Output
  • Enhanced target detection, both short and long range
  • Minimum detection range of just 20 m
  • Fast Target Tracking™
  • Bird Mode
  • Pedestal unit 20% lighter than previous unit, updated with new, low noise motor
  • No PSU required, decreasing total costs
  • Easy installation without the need to open pedestal unit
  • Smart-connector cable
  •  4ft Antenna
  • 15M Cable
  • 96NM Range
  • The DRS12AX is a 24V system; a converter will be required for use with 12V power systems
Specifications:
  • Power - Output: 12kW
  • Array Size (Inches): 48"