Garmin ECHOMAP UHD2 7" sv Ice Fishing Bundle w/ECHOMAP UHD2 73sv GT10HN-IF Transducer [010-02684-35]
Availability:
In Stock
Shipping:
Description
ECHOMAP™ UHD2 7" sv Ice Fishing Bundle with ECHOMAP™ UHD2 73sv & GT10HN-IF Transducer
Features:
  • Built with a bright 7” touchscreen display and keyed assist
  • Included transducer so you see what’s below
  • Built-in flasher
  • Garmin Navionics+™ maps with 23,000+ lakes
  • Rugged, portable carrying case
ECHOMAP UHD2 Chartplotter
The 7” ECHOMAP UHD2 73sv chartplotter with touchscreen and keyed assist is perfect on the ice or on your boat (additional accessory purchase required).
Ice Fishing Transducer
Garmin Navionics+ Maps
You get preloaded Garmin Navionics+ maps for exceptional detail on more than 23,000 U.S. lakes.
Custom Combos
You can create custom pages that combine sonar, flashers, and maps on your display.
Supports Scanning Sonar
Carrying Case
In the Box:
  • ECHOMAP™ UHD2 73sv chartplotter
  • GT10HN-IF ice fishing transducer
  • Tilt/swivel mount
  • Portable bag
  • Base/handle
  • Foam float
  • Power cable
  • Rechargeable battery
  • Battery charger
  • Documentation
General Specifications:
  • Dimensions: 10.5 x 9.5 x 10.5 in. / 26.7 x 22.9 x 26.7 cm
  • Touchscreen: Yes
  • Display Size: 6.1 x 3.4, 7.0" in. / 15.5 x 8.7, 17.8 cm
  • Display Resolution: 800 x 480 pixels
  • Display Type: WVGA, IPS
  • Weight: 11 lbs / 5.0 kg
  • Waterproof: IPX7
Maps & Memory:
  • Accepts Data Cards: 1 microSD™ card; 32 GB maximum size
  • Waypoints: 5000
  • Track Points: 50,000
  • Tracks: 50 saved tracks
  • Navigation Routes: 100
Ice Fishing Details:
  • Battery Type, Size: SLA, 7Ah
  • Bag Size: Small
  • Included Transducer: GT10HN-IF
  • Transducer Holding Feature: Foam float
Sensors:
  • Has Built-in Receiver: Yes
  • Receiver: 10 Hz
  • NMEA 2000 Compatible: Yes
  • GPS: Yes
  • Glonass: Yes
  • Galileo: Yes
  • Beidou: Yes
  • Supports Waas: Yes
  • Supports Multi-Band, Multi-Constellation GPS: Yes
Built-in Maps:
  • Built-in Auto Guidance+: Yes (downloadable via ActiveCaptain app)
  • Garmin Navionics+ Inland & Coastal: Yes (see Additional)
  • Garmin Navionics+ (Inland): Yes (see Additional)
Optional Map Support:
  • Garmin Navionics+: Yes
  • Garmin Navionics+ VIision+™: Yes
  • TOPO: Yes
  • Standrad Mapping: Yes
  • Garmin Quickdraw Tours: Yes
Chartplotter Features:
  • ActiveCaptain® Compatable: Yes
Electrical Features:
  • Power Input: 9 to 18 Vdc
Sonar Features & Specifications:
  • Displays Sonar: Yes
  • Power Output: 500 W
  • ClearVü™: Built-in 260/455/800/1000/1200 kHz
  • SideVü™: Built-in 260/455/800/1000/1200 kHz
  • Panoptix™ Sonar: Yes
  • Livescope; Yes
Connections:
  • NMEA 2000® Ports: Yes
  • Garmin Marine Network Ports: 1
  • 12-Pin Transducer Ports: 1
  • Bluetooth® Pairing: Yes
  • Ant+ (Connectivity): Yes
  • Garmin Wi-Fi Network (Local Connection): Yes
Additional:
  • Garmin Navionics+ Inland & Coastal: 75sv Canada
  • Garmin Navionics + (Inland): 75sv U.S. Lakes
Specifications:
  • Screen Size: 7"