Newmar PTMS-24-67 Charger System [PTMS-24-67]
SKU:
102340
MPN:
PTMS-24-67
Condition:
Brand New
Availability:
Backordered - Call (800) 305-2726 to Order
Shipping:
Out of Stock
Description
PTMS-24-67 Charger System
The system consists of a wall-mount case that serves as a connection point to AC input and battery output (3 banks) and contains three front-facing power bays, each accommodating a 22.5-amp charger module that slides and locks in place, creating a 24V, 67-amp charger. If a module fault occurs, a front panel indicator and alarm relay are activated, and the system continues operating on the other modules. A fourth bay houses the “smart” controller circuit that provides 3-step charging, temperature compensation, system status LEDs, alarm contacts, and indicators. Should the controller suffer a fault, the charger will still operate at full power in float voltage mode. The controller module is also configured for easy plug-in replacement in the field.
Reliability
Serviceability:
  • Technical personnel not required
  • No need to remove the charger case from the boat or disconnect any wiring
  • No inconvenience of power interruption to the boat
Features:
  • Three-stage “smart” charging; bulk, absorption, float
  • Battery type selector switch; gel-cell, lead-acid, AGM
  • Temperature-compensated output via sensor
  • 24 Volt; 22-67 amps
  • “Universal” input of 90-264 VAC, 50-60 Hz. – can be used anywhere in the world
  • Powder-coated stainless steel case
  • ABS approved as a redundant power system for essential services as well as a battery charger
Specifications:
  • Modules Installed: 3
  • Max Output Amps: 67
  • Max Input Amps @ 115/230 VAC: 18/9
  • Dimensions: 20.9 x 10.9 x 8.8 inches (53.1 x 27.7 x 22.4 centimeters)
  • Weight (lbs/kg): 35/16
Input Specifications:
  • Voltage/Frequency: 90-264 VAC, 47-63 Hz, single phase; derate linearly from 100% output @ 105 VAC to 80% output @ 90 VAC
  • Amperage: 18 @ 120 VAC; 9 @ 230 VAC
  • Power Factor: .96-.99
  • Efficiency: 85% typical
Output Specifications:
  • Output Amps: 67 total
  • Nominal Charge/Float Voltages: Gel-Cell: 28.0 VDC @ 50% load/27.2 @ .5A load; Flooded/AGM: 28.4 @ 50% load/26.8 @ 5A load
  • Temperature Compensation (Option): – 5 mV per cell per degrees C (typical), requires optional sensor model TCS-12/24
Status Indicators/Signal Outputs
Temperature Rating
0-60 degrees C; derate linearly from 100% output @ 50 degrees C to 80% output @ 60 degrees C)