Quick SBC 1200 NRG+ Series Battery Charger - 12V - 100A - 3-Bank [FBNRP1200FR0A00]
MPN:
FBNRP1200FR0A00
Condition:
Brand New
Availability:
Backordered - Call (800) 305-2726 to Order
Shipping:
Out of Stock
Description
SBC 1200 NRG+ Series Battery Charger - 12V - 100A - 3-Bank
The advantages which the SBC NRG+ battery chargers offer, are:
  • Three stage IUoU battery charging
  • High efficiency
  • Multiple outputs in order to charge more groups of batteries (MOSFET charge separator inside)
  • Integrated output fuses inside the battery chargers (for each output)
  • Capacity of supplying full power with low AC mains voltage
  • Low residual fluctuation on output
  • Universal AC supply input 264 ÷ 83 Vac, 45 ÷ 66 Hz