Samlex 2000W Pure Sine Wave Inverter - 12V [PST-2000-12]
MPN:
PST-2000-12
Description
2000W Pure Sine Wave Inverter - 12V
PST Series (120 VAC)
This high efficiency DC-AC inverter converts 12 Volts DC to 2000 Watts of pure sine-wave AC power at 120 Volts, 60 Hz. The unit comes with pin-type battery cable lugs. Features include overload protection, low battery alarm / shut down, low idle power draw of less than 1 Amp. AC power is available from a NEMA-20R GFCI duplex outlet on the front panel. Safety certified to UL standards.
  • Low interference
  • Wide operating DC input range: 10.7 - 16.5 VDC
Specifications:
  • Input: 12 VDC
  • Output: 120 VAC