SI-TEX SP120 Color System w/Rudder Feedback 9CI Pump [SP120C-RF-2]
MPN:
SP120C-RF-2
Condition:
Brand New
Availability:
Backordered - Call (800) 305-2726 to Order
Shipping:
Out of Stock
Description
SP-120 Color System with Rudder Feedback & 18CI Pump
Features:
  • This Autopilot is ideal for small vessels under 38'
  • Compact 4.1” x 4.1” Splash proof Control head with large easy to read Color LCD LCD Display
  • Autopilot uses Input of GPS Speed over ground (SOG) and Course over ground (COG) to
  • enhance performance
  • NMEA-0183 Output of Compass heading at 10kHz for interface to MFD’s with Chart/Radar Overlay
  • Autopilot Steering Modes:
  • Manual (Power Steer)
  • Auto (Pilot maintains selected Magnetic course)
  • GPS (Steers to Waypoint or Routes when Interfaced with GPS)
  • Wind (Steers to wind when interfaced to wind sensor for Sailboat installations)
  • Protected by 2 Year SI-TEX Warranty
Specifications:
  • Waterproof: IPX6
  • Control Head Dimensions: 110 mm L x 110 mm W
  • Voltage supply VOLTAGE: 12/24 Volts DC
  • LCD Color LCD Display
  • Constant Compass Heading Indicator and Rudder Angle Indicator
  • Current consumption: 0.5 amps at 12VDC in standby mode