Victron BlueSmart IP67 Charger - 12 VDC - 7AMP [BPC120715106]
Availability:
In Stock
Shipping:
  • Victron Energy Victron BlueSmart IP67 Charger - 12 VDC - 7AMP [BPC120715106] MyGreenOutdoors
Description
BlueSmart IP67 Charger - 12 VDC - 7AMP
Features:
  • Storage Mode: Less maintenance and aging when the battery is not in use The storage mode kicks in whenever the battery has not been subjected to discharge during 24 hours. In the storage mode float voltage is reduced to 2,2 V/cell (13,2 V for a 12 V battery) to minimize gassing and corrosion of the positive plates. Once a week the voltage is raised back to the absorption level to ‘equalize’ the battery. This feature prevents stratification of the electrolyte and sulphation, a major cause of early battery failure.