Victron Phoenix Inverter - 12 VDC - 3000W - 230 VAC - 50/60Hz [PIN123020100]
MPN:
PIN123020100
Condition:
Brand New
Availability:
In Stock
Shipping:
  • Victron Energy Victron Phoenix Inverter - 12 VDC - 3000W - 230 VAC - 50/60Hz [PIN123020100] MyGreenOutdoors
Description
Phoenix Inverter - 12 VDC - 3000W - 120 VAC - 50/60Hz
SinusMax - Superior engineering
Extra start-up power
Parallel and 3-phase operation capability
Up to 6 Phoenix Inverters can operate in parallel to achieve higher power output. Six 24V 5000VA units, for example, will provide 24kW / 30kVA output power. Operation in 3-phase configuration is also possible.