Balmar Alternator 100 AMP Kit 12V 1-2" Single Foot Spindle Mount K6 Pulley Regulator Temp Sensor [621-VUP-MC-100-K6]
MPN:
621-VUP-MC-100-K6
Availability:
In Stock
Description
Alternator 100 AMP Kit 12V 1-2" Single Foot Spindle Mount K6 Pulley Regulator & Temp Sensor
Kit Includes: 621-100-K6 Alternator, MC-618 Regulator, Temperature Sensors, Mounting Hardware
621-100-K6 Alternator: 100A, 12V, Spindle Mount (Single Foot), 1-2in, K6 Serpentine Pulley, Isolated Ground
1" Motorola-Style Mounting;  Typical for Westerbeke, Lehman, Hino & Pathfinder Engines
2" Delco-Style Mounting;  Typical for Volvo Penta (Gas & Diesel), John Deere, Perkins, Mercruiser, Pleasurecraft, Crusader, Indmar, Marine Power & other GM-based Engines
Replaces: 621-VUP-MC-100-SR-KIT
Specifications:
  • Amperage: 100A