Balmar Alternator 170 AMP 12V 3.15" Dual Foot Saddle K6 Pulley [XT-CR-170-K6]
SKU:
97476
MPN:
XT-CR-170-K6
Condition:
Brand New
Availability:
In Stock
Description
Alternator 170 AMP 12V 3.15" Dual Foot Saddle K6 Pulley
Alternator, XT Series, 170A, 12V, Saddle Mount (Dual Foot), 3.15in, K6 Serpentine Pulley, Case Ground
Hitachi-Style Mounting; Typical for Yanmar, Westerbeke, Lehman & Perkins-Sabre Engines
Specifications:
  • Amperage: 170A