Black Oak Pro Series Curved Double Row Combo 30" Light Bar - White [30CCM-D5OS]
MPN:
30CCM-D5OS
Condition:
Brand New
Availability:
In Stock
Shipping:
  • Black Oak LED Black Oak Pro Series Curved Double Row Combo 30" Light Bar - White [30CCM-D5OS] MyGreenOutdoors
Description
Pro Series 3.0 Curved Double Row 30" LED Light Bar - Combo Optics - White Housing
Stumbling around in the dark, tripping over fishing tackle and poles? Besides the obvious safety factor, it can really turn a great fishing trip or family boating event into a total drag. The 30"-inch Marine Series not only makes it easy for users to maneuver easily but also gives users complete control of vision no matter what the seas bring. Whether users are in a dingy or a full-size yacht, Black Oaks has boaters covered with this 30-inch light bar.
Features:
  • 360° Ceramic Protection against UV, Salt Water & Corrosion
  • 2 Stage Hydrex Seal Lock for IP69 protection and a fully submersible light bar
  • Heavy-duty Dynamax housing for a 4x stronger frame
  • Premium Dupont powder-coating for the highest quality and most resistant finish
  • Combination Flood/Spot light pattern offers a superior lighting pattern
  • Multi-mount brackets made of 9 gauge marine grade Stainless Steel
  • Lens cover made of Lexan with a UV protectant
Activities & Uses:
  • Off-road combo light
  • T-Top boat light
  • Behind the grill light bar
  • UTV roof lighting
  • Perfect between tow hooks on white Ram 2500 & 3500's
Technical Specifications:
  • Total Wattage: 300W
  • Amp. Draw: 12.7
  • LED Quantity: 60
  • Weight: 10.8 lbs.
  • Raw Lumens: 39,600
  • Warranty: Lifetime
  • IP Rating: IP69K
  • Connection: Deutsch connector
  • Dimensions with Mounting Bracket (Width x Height): 31.4" x 4.125"
In the Box:
  • Light bar
  • Complete wiring harness with fuse, relay, and switch
  • 12 gauge wire
  • Mounting brackets
  • All hardware is ready to install!
*Sold as an Individual
Specifications:
  • Beam Pattern: Spot-Flood Combo
  • Housing: White
  • Length (Inches): 30"