Black Oak Pro Series Curved Double Row Combo 40" Light Bar - White [40CCM-D5OS]
MPN:
40CCM-D5OS
Condition:
Brand New
Availability:
In Stock
Shipping:
  • Black Oak LED Black Oak Pro Series Curved Double Row Combo 40" Light Bar - White [40CCM-D5OS] MyGreenOutdoors
Description
Pro Series 3.0 Curved Double Row 40" LED Light Bar - Combo Optics - White Housing
Features:
  • 360° Ceramic Protection against UV, Salt Water & Corrosion
  • 2 Stage Hydrex Seal Lock for IP69 protection and a fully submersible light bar
  • Heavy-duty Dynamax housing for a 4x stronger frame
  • Premium Dupont powder-coating for the highest quality and most resistant finish
  • Combination Flood/Spot light pattern offers a superior lighting pattern
  • Multi-mount brackets made of 9 gauge marine grade Stainless Steel
  • Lens cover made of Lexan with a UV protectant
Activities & Uses:
  • Spot channel markers over 1800 meters away!
  • UTV roof mount
  • Dunes and desert riding
  • Roof rack lighting (white tacoma)
  • T-top light
Technical Specifications:
  • Total Wattage: 400W
  • Amp. Draw: 17.8
  • LED Quantity: 40
  • Weight: 13.8 lbs.
  • Raw Lumens: 52,800
  • Warranty: Lifetime
  • IP Rating: IP69K
  • Connection: Deutsch connector
  • Dimensions with Mounting Bracket (Width x Height): 41.4" x 4.125"
In the Box:
  • Light bar
  • Complete wiring harness with fuse, relay, and switch
  • 12 gauge wire
  • Mounting brackets
  • All hardware is ready to install!
*Sold as an Individual
Specifications:
  • Beam Pattern: Spot-Flood Combo
  • Housing: White
  • Length (Inches): 40"