HEISE Infinite Series 40" RGB Backlite Dualrow Bar - 24 LED [HE-INFIN40]
MPN:
HE-INFIN40
Condition:
Brand New
Availability:
Backordered - Call (800) 305-2726 to Order
Shipping:
Out of Stock
Description
Infinite Series 40" RGB Backlite Dualrow Bar - 24 LED
Specifications:
  • Input Voltage: 10-30V DC
  • Wattage: 114W
  • Raw Lumens: 14440
  • LUX @ 10M: 1780
  • Color Temperature: 6000K
  • Beam Pattern: Spot(8°)
Construction:
  • Housing Material: Die–cast Aluminum Housing
  • Housing Color: Black
  • Lens Material: PC
  • Mounting Bracket: Die–cast Aluminum
  • Hole Dimensions: Brackets turned inward - 39.25"
  • Brackets turned outward - 41.5"
  • Mounting Bolt Drill - .25"
  • Height of Light Bar Itself: 4.8"
  • Depth of Light Bar Itself: 3.50"
  • Electronics: Integrated-Epoxy Encapsulated
  • Hardware: Stainless 316
Operation:
  • Operating Temperature: -40°C to +60°C
  • Current Consumption: 9.5 amps @ 13.8 volts
  • IP Rating: IP67
  • Protections: Reverse Polarity
Specifications:
  • Beam Pattern: Spot
  • Housing: Black
  • Length (Inches): 40"