Samlex 1500W Pure Sine Wave Inverter - 12V [PST-1500-12]
MPN:
PST-1500-12
Condition:
Brand New
Availability:
In Stock
Description
1500W Pure Sine Wave Inverter - 12V
PST Series (120 VAC)
This high efficiency DC-AC inverter converts 12 Volts DC to 1500 Watts of pure sine-wave AC power at 120 Volts, 60 Hz. The unit comes with pin-type battery cable lugs or can be hard-wired. Features include overload protection, low battery alarm / shut down, low idle power draw of less than 1 Amp. AC power is available from a NEMA-20R GFCI duplex outlet on the front panel. Safety certified to UL standards.
Features:
  • High efficiency
  • Can be hard wired
  • Temperature controlled cooling fan – reduces energy consumption
  • Low interference
  • Wide operating DC input range: 10.7 - 16.5 VDC
  • Low idle power draw
  • Dual GFCI protected AC outlets
  • Optional remote control (sold separately): Model RC-200
  • Safety certified to UL standards, FCC compliant
Specifications:
  • Input: 12 VDC
  • Output: 120 VAC