Samlex 1500W Pure Sine Wave Inverter - 24V [PST-1500-24]
MPN:
PST-1500-24
Description
1500W Pure Sine Wave Inverter - 24V
PST Series (120 VAC)
This high efficiency DC-AC inverter converts 12 Volts DC to 1500 Watts of pure sine-wave AC power at 120 Volts, 60 Hz. The unit comes with pin-type battery cable lugs or can be hard-wired. Features include overload protection, low battery alarm / shut down, low idle power draw of less than 1 Amp. AC power is available from a NEMA-20R GFCI duplex outlet on the front panel. Safety certified to UL standards.
  • Low interference
  • Wide operating DC input range: 21.4 - 33.0 VDC
Specifications:
  • Input: 24 VDC
  • Output: 120 VAC