Balmar Alternator 120 AMP 12V 1-2" Single Foot Spindle Mount J10 Pulley w/Isolated Ground [621-120-J10]
MPN:
621-120-J10
Condition:
Brand New
Availability:
In Stock
Description
Alternator 120 AMP 12V 1-2" Single Foot Spindle Mount J10 Pulley with Isolated Ground
Alternator, 621 Series, 120A, 12V, Spindle Mount (Single Foot), 1-2in, J10 AltMount Serpentine Pulley, Isolated Ground 1" Motorola-Style Mounting.
Typical for Westerbeke, Lehman, Hino & Pathfinder Engines 2" Delco-Style Mounting;  Typical for Volvo Penta (Gas & Diesel), John Deere, Perkins, Mercruiser, Pleasurecraft, Crusader, Indmar, Marine Power & other GM-based Engines.
Replaces: 621-120-SR-IG
Specifications:
  • Amperage: 120A