Black Oak 30" LED Curved Double Row Spot - White [30SCM-D5OS]
MPN:
30SCM-D5OS
Condition:
Brand New
Availability:
In Stock
Shipping:
  • Black Oak LED Black Oak 30" LED Curved Double Row Spot - White [30SCM-D5OS] MyGreenOutdoors
Description
30" Marine Curved Double Row LED Light Bar - Spot Optics - White Housing - Pro Series 3.0
Stumbling around in the dark, tripping over fishing tackle and poles? Besides the obvious safety factor, that can really turn a great fishing trip or family boating event into a total drag. This 30 in. marine light not only makes it easy for users to maneuver easily but also gives boaters complete control of vision no matter what the seas hurl at them. In a dingy or even in a full-size yacht, Black Oak has boaters covered with the 30-inch marine series double-row LED light bar.
Built Like a Tank:
In order to take all of the punishment that any outing can throw, Black Oak's 30 inch light bar is made using the most durable materials and proven manufacturing processes available today. Through this painstaking construction, this boat LED light bar achieved a security rating of IP69K as well as passing US military standards. Black Oak's 30 inch light bar is completely waterproof, corrosion resistant, and has an average lifespan of 50,000 hours of continuous use.
Features:
  • Spot lighting patterm
  • 360° Ceramic Protection against UV, Salt Water & Corrosion
  • 2 Stage Hydrex Seal Lock for IP69 protection and a fully submersible light bar
  • Heavy-duty Dynamax housing for a 4x stronger frame
  • Premium Dupont powder-coating for the highest quality and most resistant finish
  • Combination Flood/Spot light pattern offers a superior lighting pattern
  • Multi-mount brackets made of 9 gauge marine grade Stainless Steel
  • Upgraded bolts with stronger threads for extra protection
  • Lens cover made of Lexan with a UV protectant
Activities & Uses:
  • Off-road combo light
  • T-Top boat light
  • Behind the grill light bar
  • UTV roof lighting
  • Perfect between tow hooks on white Ram 2500 and 3500's
Technical Specifications:
  • Total Wattage: 300W
  • Amp. Draw: 12.7
  • LED Quantity: 60
  • Weight: 10.8 lbs.
  • Raw Lumens: 39,600
  • Warranty: Lifetime
  • IP Rating: IP69K
  • Connection: Deutsch connector
  • Dimensions with Mounting Bracket (Width x Height): 31.4" x 4.125"
In the Box:
  • 30” curved double row light bar
  • Complete wiring harness with fuse, relay, and switch
  • 12 gauge wire
  • Mounting brackets
  • All hardware is ready to install!
*Sold as an Individual
Specifications:
  • Beam Pattern: Spot
  • Housing: White
  • Length (Inches): 30"