Black Oak 60" Double Row LED Bar - Pro Series 2.0 - 5W Combo White [60CCM-D5OS]
MPN:
60CCM-D5OS
Condition:
Brand New
Availability:
In Stock
Description
60" Double Row LED Bar - Pro Series 2.0 - 5W Combo White
The 60" Marine Curved was designed for serious fishermen who spend their nights on the water. Whether heading out early or returning late, this light bar will get you home safely. With a whopping 82,500 raw lumens, you're bound to light up everything in your path. If you know salt water, you know complete destruction of equipment from salt water corrosion. The Military grade breather and powder-coated water-proof design keep the LED Marine light bar series sealed with no risk of moisture leaking through.
Features:
  • A combination flood/spotlight pattern offers a superior lighting pattern
  • Throw light over 2500m
  • T-Top light for large center consoles, sportfish, yachts
  • Off-road LED light bar
  • Work light for construction sites
  • Bari-coat ceramic coating for protection from UV, saltwater, and corrosion
  • Hydrex 2 Stage gasket redundant waterproofing seal
  • Dynamax housing to withstand the harshest beating possible
  • Updated reflectors to produce a more efficient throw
  • Pro Series brackets are 9GA thick 316 stainless
Technical Specifications:
  • Total Wattage: 600w
  • Amp Draw: 21
  • Led Quantity: 120
  • Weight: 19.8lbs
  • Raw Lumens: 82,500
  • Warranty: Lifetime
  • IP Rating: IP69K
  • Voltage: 9-36V DC
In the Box:
  • Light bar
  • 10 AWG wire Lead
  • Mounting brackets
 *Sold as an Individual
Specifications:
  • Beam Pattern: Spot-Flood Combo
  • Housing: White
  • Length (Inches): 60"