Black Oak Curved Double Row Combo Green Hog Hunting 20" Pro Series 3.0 LED Light Bar [20CG-D3OS]
SKU:
103635
MPN:
20CG-D3OS
Condition:
Brand New
Availability:
Backordered - Call (800) 305-2726 to Order
Shipping:
  • Black Oak LED Black Oak Curved Double Row Combo Green Hog Hunting 20" Pro Series 3.0 LED Light Bar [20CG-D3OS] MyGreenOutdoors
Out of Stock
Description
Curved Double Row Combo Green Hog Hunting 20" Pro Series 3.0 LED Light Bar
The 20" Curved Double Row Series Green LED has all the same durable and premium features as the 20" Double Row Series bar lights.  However, instead of a White LED this light bar has been outfitted as a hunting LED light bar with Green LEDs, not a Green filter as some other lights have.
Features:
  • Helps cut through fog and brush
  • Optimal for brighter nights
  • Doesn't reflect off the surroundings
Technical Specifications:
  • Total Wattage - 120W
  • Amp. Draw - 8.1 Amp
  • Raw Lumens - 12,440
  • Connection - Deutsch connector
  • Dimensions (without mounting bracket) (Width x Height) - 20.75" x 3.3"
  • Weight - 7.6 Lbs
In the Box:
  • Light bar
  • Mounting brackets
  • 12' Wiring harness with an in-line fuse, relay, and Red on/off rocker switch
*Sold as an Individual
Specifications:
  • Housing: Black
  • Length (Inches): 20"