Black Oak Curved Double Row Combo Red Predator Hunting 20" Light Bar - Black [20CR-D3OS]
MPN:
20CR-D3OS
Condition:
Brand New
Availability:
In Stock
Shipping:
  • Black Oak LED Black Oak Curved Double Row Combo Red Predator Hunting 20" Light Bar - Black [20CR-D3OS] MyGreenOutdoors
Description
20" Curved Double Row Red LED Predator Hunting Light Bar - Combo Optics - Black Housing - Pro Series 3.0
Black Oak's 20-inch predator hunting bar is simply an unfair nighttime advantage over wildlife. The 3W red LEDs will help take a hunt to the next level in terms of stealth. The Combo Optics offer an insane amount of distance and spread while also being compact in a 20-inch bar. Great for vehicles, camp sites, hunting stands, and SxS.
Features:
  • 360° Ceramic Protection against UV, Salt Water & Corrosion
  • 2 Stage Hydrex Seal Lock for IP69 protection and a fully submersible light bar
  • Heavy-duty Dynamax housing for a 4x stronger frame
  • Premium Dupont powder-coating for the highest quality and most resistant finish
  • Combination Flood/Spot light pattern offers a superior lighting pattern
  • Multi-mount brackets made of 9 gauge marine grade Stainless Steel
  • Lens cover made of Lexan with a UV protectant
Activities & Uses:
  • Off-road spot light
  • T-Top boat light
  • Jeep hood light
  • UTV dune riding
  • Ram Rebel grille light
Technical Specifications:
  • Total Wattage: 100W
  • Amp. Draw: 4.1
  • LED Quantity: 20
  • Weight: 6.6 lbs.
  • Raw Lumens: 26,400
  • Warranty: Lifetime
  • IP Rating: IP69K
  • Connection: Deutsch connector
  • Dimensions with Mounting Bracket (Width x Height): 21.4" x 4.125"
In the Box:
  • 20” light bar
  • Complete wiring harness with fuse, relay, and switch
  • Mounting brackets
  • All hardware, ready to install!
*Sold as an Individual
Specifications:
  • Beam Pattern: Spot-Flood Combo
  • Housing: Black
  • Length (Inches): 20"