Black Oak Curved Double Row Combo Green Hog Hunting 30" Light Bar - Black [30CG-D3OS]
MPN:
30CG-D3OS
Condition:
Brand New
Availability:
Backordered - Call (800) 305-2726 to Order
Shipping:
  • Black Oak LED Black Oak Curved Double Row Combo Green Hog Hunting 30" Light Bar - Black [30CG-D3OS] MyGreenOutdoors
Out of Stock
Description
30" Curved Double Row Green LED Hog Hunting Light Bar - Combo Optics - Black Housing - Pro Series 3.0
Wanting the brightest possible spread for nighttime hunting coverage? Then this 30-inch hog hunting light bar is the LED for the job! With Combo Optics, users get both spot and flood beam patterns for optimal coverage. With the 3W green LEDs, users will have a great advantage over wildlife with an undetectable light source. The 30-inch light bar can be installed on boats, SxS vehicles, hunting stands, and even camp sites.
Features:
  • 360° Ceramic Protection against UV, Salt Water & Corrosion
  • 2 Stage Hydrex Seal Lock for IP69 protection and a fully submersible light bar
  • Heavy-duty Dynamax housing for a 4x stronger frame
  • Premium Dupont powder-coating for the highest quality and most resistant finish
  • Combination Flood/Spot light pattern offers a superior lighting pattern
  • Multi-mount brackets made of 9 gauge marine grade Stainless Steel
  • Lens cover made of Lexan with a UV protectant
Activities & Uses:
  • Helps cut through fog and brush better
  • Better for brighter nights
  • Doesn't reflect off of surroundings
Technical Specifications:
  • Connection: Deutsch connector
  • Dimensions with Mounting Bracket (Width x Height): 31.4" x 4.125"
In the Box:
  • 30” light bar
  • Complete wiring harness with fuse, relay, and switch
  • Mounting brackets
  • All hardware, ready to install!
*Sold as an Individual
Specifications:
  • Beam Pattern: Spot-Flood Combo
  • Housing: Black
  • Length (Inches): 30"