Sebba Shade 8 x 12 ft. Black Sun Shade f/Boats 26'+ [SS8X12BLK]
MPN:
SS8X12BLK
Condition:
Brand New
Availability:
In Stock
Shipping:
  • Sebba Shade Sebba Shade 8 x 12 ft. Black Sun Shade f/Boats 26'+ [SS8X12BLK] MyGreenOutdoors
Description
8 x 12 ft. Black Sun Shade for Boats 26'+
Note: The boat must have an existing T-top, arch, or bimini for Sebba Shade to attach properly.
Inflate it & Shade it
Inflatable: Easy setup/take down.
Portable: Used only when needed and comes with easy storage.
Air Frame: Uses a high-pressure airframe instead of a metal frame.
Easy Usage: No permanent hardware or professional installation is required.
Quality: High quality, durable construction. Blocks 98% of harmful UVA/UVB rays.
Risk-Free: Try for 30 days, and return it for a full refund if not satisfied.
Pump Included: High pressure-dual action (inflates with both up and down strokes) hand pump.
Features:
  • Center section zips open to allow antenna, rod holders, radar, etc. to pass through
  • Fasten to an existing T-top, arch, or bimini
  • Safely handles speeds up to 45 mph
  • Mildew resistant, abrasion resistant, tear resistant marine grade fabric
  • Easily moved or tilted to block the sun
  • Easy set up (no poles or drilling needed)
  • Straps included
  • Inflates in 2 minutes with included pump
Specifications:
  • Color: Black
  • Fits: Boats from 22’ to 30’+
  • Dimensions Inflated: 8’-4” x 12’-4”
  • Dimensions Deflated: 24” x 14” x 12”